Hoşgeldiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Kesintisiz güç kaynakları özellikle bilgi işlem sistemlerinde ve kişisel bilgisayarlarda şebekede bir arıza oluşması halinde o esnada çalışılan bilginin kaybolmaması ve genel olarak cihazın şebekeden gelebilecek bozucu etkilere karşı korunması amacıyla kullanılmaktadır.Bu bozucu etkiler; rastgele veya düzenli elektrik kesintileri, kapasite yetersizliğinden doğan gerilim düşümleri veya sürekli düşük ya da yüksek şebeke gerilimi, genel olarak güç kalitesinin düşük olması, harmonik bozulmalar,kararsız frekans, ani gerilim sıçramaları ve gürültü (Harmonikler yakındaki bir tesiste büyükçe bir elektrik yükünün devreye girmesi veya çıkması ya da doğrusal olmayan yüklerin kullanımda olması nedeniyle oluşan ve şebeke gerilimi dalga şeklinin olması gereken sinüs formundan uzaklaşması sonucu ortaya çıkan yüksek frekanslı titreşimler) olarak özetlenebilir

Genel olarak bütün elektronik devre elemanları ve dolayısıyla bunların kullanıldığı cihazların çalışma doğrulukları, ömürleri ve güvenilirlikleri çalışma sıcaklığının aşırı artması ile büyük ölçüde azalır. Bu nedenle özellikle büyük güçlü cihazlarda hava dolaşımını sağlamak amacıyla soğutma fanları kullanılmaktadır. Bu fanlar, cihazda oluşan ısıyı uzaklaştırmak amacıyla cihaz içerisindeki sıcak havayı dışarıya atarlar. Cihaz klimatize edilmiş özel bir sistem odasında çalışıyor ise hem cihazınızın hem de sistemde kullanılan kuru tip akülerinizin ömrünü arttırmış olursunuz.

UPS’ lerde, üzerinden akım geçen elemanlar fazla ısındığından, bunların soğutulması çok önemlidir. UPS kapatılsa bile bu elemanlar üzerindeki ısı hemen normale dönmez. Bu sebeple, arzu edilen ısı derecesine düşünceye kadar, fanlar dönerek, soğutma işine devam edecektir. Benzeri bir mantığı otomobillerin motor soğutma fanlarında da görebilirsiniz.

Aküler UPS’ in gücüne etki etmezler. Aküler UPS’ in şehir şebekesi kesildiği zaman, çalışmaya devam edebileceğiniz süreyi belirler. Yani Akü miktarını arttırarak UPS’ in gücünü değil yedekleme süresini arttırabiliriz.

WOLF marka UPS’ ler Winpower yazılımı ile, önceden tanımlanmış durumlar oluştuğunda, belirlenen adreslere e-posta atma özelliğine sahiptir.

Winpower yazılımı, bir master bilgisayar bağlandığı taktirde, ağ üzerinden bu bilgisayarla haberleşen farklı işletim sistemine bağlı tüm bilgisayarları, kullanıcının belirleyeceği sürelerde kapatabilir.

WOLF UPS’ ler, LAN ağına GSM modem bağlandığı taktirde, belirlenen telefon numaralarına, sorun olduğu zaman SMS atabilir

Uygun güçte seçilen her UPS’ e kombi veya kepenk-panjur motoru bağlanabilir. Ancak, çıkışı tam sinüs dalga değil, sinüs benzeşimli olan UPS’ ler kullanıldığında, sinüsün bu yapısı nedeniyle, kombi motorunda veya kepenk-panjur motorunda uğultu ve ısınma görülebilir. Bunu önlemek için çıkışı tam sinüs olan UPS’ ler kullanılması önerilir.

Özellikle yüke oranla küçük kalan jeneratörlerde gerilim ve frekansta ciddi kaymalar görülebilir. Eğer bu kaymalar, inverterin giriş toleranslarının dışına çıkıyorsa, inverter çalışmayabilir. Jeneratör çıkışındaki harmonik miktarının fazlalığı da benzer bir etkiyi doğurabilir.

Özellikle yüke oranla küçük kalan jeneratörlerde gerilim ve frekansta ciddi kaymalar görülebilir. Eğer bu kaymalar, inverterin giriş toleranslarının dışına çıkıyorsa, inverter çalışmayabilir. Jeneratör çıkışındaki harmonik miktarının fazlalığı da benzer bir etkiyi doğurabilir.PWM, inverter girişindeki DC gerilimi, yüksek frekanslı bir tetikleme sinyalinin darbe genişliğine bağlı olarak modüle edip, kare dalga formunda bir sinüs elde etmeye, daha sonra da bu sinyali bir alçak geçiren filtreden geçirerek, içeriğindeki yüksek frekanslardan temizleyip, elde edilen ana dalga formunu kullanmaya dayalı bir evirme tekniğidir.